על שתיה נכונה ופעילות גופנית

** כל התוכן המוצג באתר הנו באחריות הקורא בלבד ויש להתייעץ עם יועץ רפואי או/ו מדריך מוסמך לפני כל ביצוע תכנית אימונים/תזונה המוצגים באתר, הנהלת האתר אינה לוקחת אחריות על מעשי הגולשים ובאה לספק מידע בלבד **

אנשים מתאמנים ופעילים ספורטיבית צריכים לשתות יותר, בעיקר במהלך הפעילות (כמובן) וגם בשעות שלפני ואחרי הפעילות הגופנית. הסיבה לכך פשוטה וברורה לכולם, במהלך הפעילות הגופנית, אנחנו מזיעים ומאבדים נוזלים, פעולת ההזעה היא למעשה הדרך שבה גוף האדם מנסה לקרר את עצמו במהלך הפעילות. אנחנו צריכים להחזיר לגוף את הנוזלים האלה שהולכים לאיבוד בזמן הפעילות הגופנית. אין המלצה שיכולה להיות אחידה לכל המתאמנים, היות וכל מתאמן מגיב אחרת לסוגי פעילות שונים, אולם הכנת יסוד בסיסי לתכנית שתיה יכולה להתאים לכולם, כאשר כל אחד מכם ייתן את ההתאמות האישיות.

כמה טיפים להגדלת יכולת השתייה:http://instagram.com/hadariki

 1. להתאמן בשתייה, ממש ככה . בזמן שהיינו במחנה אימונים ברכיבת אופני כביש בהולנד עם מתאמנים רציניים ביותר, הבחנו שאחת לשעה מוציאים המתאמנים כריך ואוכלים אותו תוך כדי רכיבה מאומצת. התשובה הייתה שכך הם מאמנים את הגוף לצורך אנרגיה במהלך הפעילות. כך בדיוק אנחנו צריכים לנהוג גם במקרים של מים. במהלך אימון ריצה, צריך להתאמן גם בשתייה מרובה ולא לפחד לקחת את השלוק האחד הנוסף, כך אנחנו מתאמנים בשתייה.
 2. לא להסתמך רק על הגוף – במהלך הפעילות אנחנו בטוח מאבדים נוזלים, גם אם אנחנו עדיין לא מרגישים צמאים, צריך לשתות גם כשאנחנו לא צמאים מבחינת התחושה.
 3. מים קרים – מים קרים (15 מעלות) נתונים הרגשת רעננות נעימה, הרעננות הזו תעודד אותנו לשתות יותר וגם תעזור לנו להתאושש ולהרגיש טוב יותר במהלך הפעילות.
 4. תחזיקו בקבוק קרוב – בקבוק מים קרוב יחסוך לכם את התירוץ של אי הנוחות להפסיק הכל וללכת לקולר. קנו בקבוק רב פעמי ומלאו אותו בכל פעם שהוא מתרוקן
 5. לא למוגזים – כדאי להימנע משתיית משקאות מוגזים במהלך הפעילות הגופנית. הגזים ממלאים את הבטן ואנחנו יכולים בטעות לחשוב שאין לנו צורך בשתייה כרגע, אז אם מישהו מכם שותה מוגז, כדאי לכם להפסיק עם זה מיד.
 6. שתיה בכמויות קטנות ומרובות – לגימות קצרות אך מרובות יעזרו לספיגה טובה ומהירה יותר של נוזלים במהלך הפעילות הגופנית. כמויות קטנות כמו כוס קטנה (150 מ"ל) כמה פעמים במהלך אימון טובה יותר מאשר שתיה אחת גדולה ומרוכזת. שימו לב מה עושים רצי מרתון, כל כמה קילומטרים הוא לוקחים כוס ושותים אותה, אף אחד לא לוקח בקבוק חצי ליטר ושותה אותו.

המלצות לשתייה במהלך פעילות גופנית

 1. כמובן שכל אחד צריך התאים לעצמו את כמויות השתייה , אבל ככל הפעילות מאומצת יותר והתנאים קשים יותר (לחות וכד') כך נצטרך לשתות יותר.
 2. ההמלצה הכללית היא לשתות 750-1000 מ"ל לשעת פעילות גופנית מאומצת לאדם מבוגר.
 3. כדאי מאוד ללמוד מניסיון אישי ולהתאים את יכולת השתייה לזיכרון הגוף.
 4. בפעילות גופנית מאומצת וארוכה (מעל שעה), כדי לשלב בשתייה גם אנרגיה ומלחים אותם אנחנו מאבדים במהלך הפעילות.

נסכם ונאמר

 1. שתו כמה שיותר במהלך הפעילות.
 2. תקשיבו לגוף שלכם ודעו כמה אתם צריכים לשתות
 3. שתו לא רק בזמן שאתם צמאים, אל תחכו לצמא שתו לפניו.

לטיפים נוספים בנושא שתיה נכונה וספורט:

Comments

comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *